49 de oameni au ajuns după gratii în urma unei explozii de mari proporții care s-a produs la un depozit de materiale chimice, explozie în care au murit 165 de persoane. Deflagrația s-a produs în luna august, 2015. Dintre cei 49 de oameni condamnați la închisoare, 25 sunt oficiali ai Guvernului și 24 sunt angajați, manageri ai Ruihai Logistics, compania care deținea acel depozit.
O serie de explozii a cuprins depozitele care conțineau substanțe periculoase pe 12 august 2015 în nordul orașului port Tianjin, lăsând în urmă imagini apocaliptice. Tribunalul a afirmat faptul că operatorul depozitului a ignorat regulile de securitate și împotriva avizelor, acesta a mai pus bazele unor depozite de materiale foarte periculoase pentru care Primăria nu-și dăduse acordul.
Yu Xuewei, directorul companiei, a fost condamnat la închisoare pe viață pentru luare de mită.
„Managementul este haotic, iar problemele de securitate au persistat” a afirmat tribunalul.
Oficialii companiei au fost trimiși la închisoare pentru perioade cuprinse între 3 și 7 ani pentru neglijență în serviciu, abuz în serviciu și luare de mită.