Liverpool a învins Dortmund cu 4-3 într-un meci de infarct

266

Liverpool a pus mare capac nemților de la Dortmund joi,  cu o revenire de mare clasă în Europa League, unde a câștigat cu scorul de 4-3. Meciul a debutat cum nu se putea mai prost pentru echipa lui Jurgen Klopp, încasând două goluri în primele 10 minute, însă în minutul 91 s-a întâmplat minunea și Dejan Lovren a înscris pentru un 4-3 în poarta Borusiei Dortmund.

Cele două echipe au terminat la egalitate meciul din tur, din Germania. Liverpool așadar s-a calificat mai departe cu un scor total de 5-4, urmând să îți facă bagajele pentru semifinalele Europa League.

Meciul a început cum nu se putea mai prost pentru englezi, Henrikh Mkhitaryan și Pierre-Emerick Aubameyang  au înscris pentru Borusia, făcând viața celor de la Liverpool un adevărat calvar. La începutul celei de-a doua reprize, Liverpool a înscris prin Divock Origi, aprinzând flacăra speranței în sufletele suporterilor.

Dortmund reușește să mai înscrie un gol și să mențină diferența de 2 goluri prin Marco Reus. Echipa englezilor avea nevoie de 3 goluri deja și speranțele începeau să piară pe măsură ce timpul trecea. Mai rămăseseră de jucat doar 30 de minute din meci, când Klopp a introdus pe teren pe Daniel Sturridge și Joe Allen, încercând să reînvie mentalitatea echipei.

Brazilianul Philippe Coutinho a făcut 3-2 și mai erau 13 minute de jucat, când Liverpool a restabilit egalitatea la 3-3 și mai avea nevoie de un singur gol pentru a se califica mai departe. Pentru 3-3 a înscris Mamadou Sakho.

Pe măsură ce secundele treceau, deși scorul total era 4-4, Borusia avea să se califice din pricina golurilor mai multe înscrise în deplasare. În prelungiri, Liverpool mai înscrie o dată în minutul 91 prin  Dejan Lovren după o bâlbâială generală în careul de 16 metri al Borusiei Dortmund și se califică mai departe.